Готуємось до школи ефективно



                                                  А чи не зарано нам іти до школи? 

     Багато хто, захоплюючись своїм  унікальним малюком, намагається швидше спровадити того в школу. Але чи готова дитина перейти у важкий світ навчання, коли цього хоче батько? Які наслідки можуть виникнути в результаті несвоєчасного відправлення дитини у світ працьовитості і відповідальності? І в якому все-таки віці краще відводити вашого малюка в школу?

 

    До 6-ти років, як відомо з курсу вікової психології, багато дітей по своєму психічному розвитку все ще залишаються дошкільнятами. Діточкам цього віку частенько властиво мимовільна увага, тобто дитина запам'ятовує тільки те, що йому цікаве. До того ж вона нездатна довго концентрувати увагу на одній діяльності, наприклад, слухати урок більше 10-15 хвилин. Поки що провідною діяльністю цього віку є гра, тому приходити в школу дитина буде, тільки для того, щоб грати і розважатися.

 

     Крім того, у шестирічних дітей дуже завищена самооцінка, внаслідок цього будь-яке зауваження з боку учителя, наприклад, «ти зробив помилку», сприйматиметься як висловлювання «ти поганий», що може спричинити конфлікт з дорослим, а згодом і з однолітками.

 

     7 років - це період соціального народження «Я» дитини. В цей час зазвичай відбувається переоцінка цінностей. До цього віку дитина починає до усього відноситися серйозніше: навчання переходить на перший план, відсовуючи ігри на другий. Тепер малюк здатний спокійно сприймати зауваження дорослих і легко спілкуватися з однолітками, оскільки його самооцінка стає адекватнішою.

 

     І, проте, не варто робити поспішних висновків, дитину можна і треба вести в школу в тому віці, коли у нього сформувалися три сфери, що показують готовність дитини до школи:

 

1. Інтелектуальна сфера.

 

2. Мотиваційна сфера.

 

3. Сфера довільності.

 

Інтелектуальна сфера

 

    Це дуже важливий показник, пов'язаний з розвитком уявних процесів - здатністю узагальнювати, порівнювати і класифікувати об'єкти, визначати причинно-наслідкові зв'язки і робити висновки. Існує безліч методик і ігор, за допомогою яких можна визначити інтелектуальний розвиток дитини. Але, навіть якщо вона, наприклад, здатна вивчити усі байки Крилова, все одно не варто вигукувати: «Моя дитина - вундеркінд»! - і відразу тягнути її в школу. У деяких дітей сильно розвинений вербалізм - високий рівень мовного розвитку і хороший розвиток пам'яті при недостатньому розвитку сприйняття і мислення. 

 

Мотиваційна сфера - бажання дитини вчитися

 

Дитина молодшого шкільного віку має неймовірну пам'ять, а якщо у неї ще є бажання до навчання, малюк вбиратиме інформацію, як губка. Не можна плутати просте бажання дітей ходити з різноколірним рюкзаком, красивими ручками і пеналом з дійсним прагненням до «серйозних» занять і «відповідальних» рішень.

 

Сфера довільності

 

 Довільність дій, тобто коли дитина сприймає не лише те, що хочеться, але і те, що потрібно, а також уміння наслідувати правила і вказівки дорослого.

 

Тільки при сукупності достатнього розвитку цих трьох сфер дитину можна відводити в школу. Але частенько у багатьох дітей шестирічного віку спостерігається недостатній рівень розвитку однієї із сфер, або ж всіх трьох. І тільки якщо у малюка спостерігається підвищена інтелектуальність, мотивація і довільність, означає, незважаючи на свої молоді роки, він повністю готовий до навчання!

 

Що робити, якщо батьки, ще не знаючи про існування цієї статті, відправили свого шестирічного нащадка в школу? Невже хапатися за голову і швидше бігти визволяти його звідти? Не варто квапитися, адже існують ще певні медичні показники, що визначають готовність дитини до навчання в школі.

 

Якщо у нього:

 

- знижується вага;

 

- знижується рівень гемоглобіну в крові;

 

- знижується гострота зору;

 

- з'являються головні болі;

 

- спостерігається невисока працездатність;

 

- є присутньою підвищена тривожність;

 

- проявляються неврози,

 

то він ще зовсім не готовий до шкільного життя.

 

 Якщо ж таких ознак не спостерігається, значить, він зміг успішно адаптуватися в новому середовищі.

Немає коментарів:

Дописати коментар

  В м ежах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», ініційованої першою леді України Оленою Зеленською стартувала комунікаційн...